tempera, karton; 41 x 21 cm / ; sygn. i dat. na odwrocie: JAN / BER / DYSZ / AK / 19 / 62 / REPRODUKOWANY: – Dorota Folga-Januszewska, „Jan Berdyszak. Obecność przez brak”, / Warszawa 2021, il. barwna, s. 87.

4. Jan Berdyszak (1934-2014)
Kompozycja kół, 1962

„Na początku lat 60. XX w. Jan Berdyszak stworzył cykl bardzo ciekawych prac, od których zaczyna się niemal cała jego późniejsza refleksja nad naturą obrazu, manifestowana w wielu szkicach i realizacjach, a zarazem programowa nie- zgoda na dwuwymiarowość i ograniczenie. Powstało wówczas wiele zapisków w szkicownikach, potem rozwinięcia tych szkiców w mniejszych formach papierowych, a w końcu realizacje „malarskie” [...]. Jan Berdyszak sformułował wtedy (ok. 1962) „cele i formy” swoich obrazów, tworząc cztery kategorie: OBRAZY EFEMERYCZNE, OBRAZY W UMYŚLE, OBRAZY SKAMIELINY i OBRAZY PO- TENCJALNE, opisując, jak pojawienie się i ujmowanie pewnych fragmentów, wycinanie, składanie, a potem ponowne łączenie wpływa na zmianę podejścia do sztuki, jak angażuje patrzących i pozwala im uczestniczyć w procesie „obrazowania”. Ten proces opisał mniej więcej w tym samym czasie rówieśnik Berdyszaka – jeden z najwybitniejszych badaczy malarstwa – filozof Jacques Derrida [...]” (za: Dorota Folga-Januszewska, „Jan Berdyszak. Obecność przez brak”, Warszawa 2021, s. 7-10.)

Cieszące się dużą popularnością prace na papierze artysty osiągają coraz wyższe kwoty. W domu aukcyjnym Black rt w marcu 2021 roku „Kompozycję kół” z 1962 roku (40,5 x 20,8 cm) kupujący nabył za 10 000 złotych (bez prowizji aukcyjnej).

estymacja: 13 000 – 16 000 zł

cena wywoławcza: 6 000 zł

SPRZEDANE ZA: 10 000