olej, płótno; 117 x 105 cm; sygn. i dat. p. d.: Jan Naliwajko 1968.

24. Jan NALIWAJKO (1938-2017)
Bez tytułu, 1968

Oferowane płótno Jana Naliwajki powstało w 1968 roku. Praca malarza, który w latach 60. XX w. osiadł na stałe w Szwecji, wpisuje się w kanon dominujących tendencji artystycznych wyznaczonych głównie przez krakowskie środowisko artystyczne. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku Tadeusz Kantor zdefiniował na polskim gruncie malarstwo gestu, tworzył informelowe płótna tytułowane po prostu „Obrazami”, „Peinture” lub „Kompozycjami”. W podobnym czasie (lata. 60. XX w.) Aleksander Kobzdej pracował nad cyklem „Szczeliny”, związanym również z nurtem malarstwa materii. Prezentowany obraz Jana Naliwajki doskonale wpisuje się w kanon sztuki polskiej lat 60. XX w. oraz nawiązuje do malarstwa abstrakcjonizmu amerykańskiego lat 50. XX wieku.

estymacja: 5 000 – 8 000 zł

cena wywoławcza: 2 500 zł

SPRZEDANE ZA: 13 000 zł