olej, płótno; 75 x 75 cm; sygn. i dat. przy dolnej krawędzi: J. Duda Gracz 72. Obraz posiada atest córki artysty – Agaty Dudy-Gracz

35. Jerzy DUDA-GRACZ (1941-2004)
Po szychcie, 1972

Płótno Jerzego Dudy-Gracza „Po szychcie” znane jest kolekcjonerom z digigraphie’i wydanej w 2021 roku. Jest to pierwsza okazja do zapoznania się z pierwowzorem z 1972 roku. Obraz doskonale wpisuje się w konwencję dzieł malarza, jednocześnie będąc rodzajem zunifikowanego typu postaci (często porównywanego do gombrowiczowskiej „gęby”) w tym wypadku górnika, o czym może świadczyć plakietka przypięta na piersi mężczyzny oznaczona znakiem zapytania zamiast nazwiskiem czy nazwą miejsca pracy. Rok po powstaniu płótna „Po szychcie” odbyła się wystawa indywidualna Jerze- go Dudy-Gracza, w galerii „Katowice”, gdzie artysta zaprezentował obrazy na wystawach „Portrety” oraz „Motywy polskie”. Można sądzić, że te same kom- pozycje zostały zaprezentowane rok później w Biurze Wystaw Artystycznych w Opolu.

estymacja: 180 000 – 240 000 zł

cena wywoławcza: 100 000 zł

SPRZEDANE ZA: 150 000 zł