olej, płótno; 81,5 x 65 cm; sygn. p. d.: Leszek Nowosielski; na odwrocie: 91/3 [w kole] 314 [w prostokącie] / 80 x 65, na krośnie malarskim nr: 24 [w kole].

29. Leszek NOWOSIELSKI (1918-1999)
Kobiety

Leszek Nowosielski poszukiwał własnych środków wyrazu artystycznego głównie w ceramice. Znany jest kolekcjonerom designu jako autor, wraz z żoną Hanną Modrzewską-Nowosielską, malatur talerzy dekoracyjnych, serwisów, galanterii stołowej. Na początku lat 60. XX w. zaczął tworzyć własne modele w glinie, które przyniosły mu rozgłos. Z ceramicznych kafli-plakiet formował monumentalne kompozycje jak „Bitwa pod Grunwaldem”, „Bitwa pod Wiedniem”, „Bitwa pod Legnicą” czy „Hiroszima”, obecnie znajdująca się w Cen- trum Pamięci Hiroszimy w Tokio. Równolegle artysta zajmował się malarstwem tworząc abstrakcyjne, swobodne kompozycje o wyrazistej strukturze i nasyconych barwach. W 2016 roku odbyła się wystawa małżonków podsumowująca ich działalność artystyczną „Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.

(oprac. na podstawi: Atelier Nowosielskich: ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich, redaktor prowadzący Joanna Szymula-Grygiel, Gdańsk, 2016)

estymacja: 35 000 – 45 000 zł

cena wywoławcza: 25 000 zł

SPRZEDANE ZA: 53 000 zł