druk pigmentowy, papier bawełniany; 60 x 46 cm; sygn., dat. i ed. na odwrocie; ed. 1/5; dołączono certyfikat artysty

18. Maciej GĄBKA (ur. 1993 r.)
Familiar feeling (Iphone 8), 2020

Artysta sięga do symboliki marmuru bianco carrara, przedstawiciela normy w kontekście materialności i „rozkoszy dla oka”, związanego przy tym z pewną dozą niedostępności. – Gdy wejdziemy do czyjegoś mieszkania bądź publicznej toalety, to możemy zobaczyć, że wszędzie starano się odwzorować właśnie ten rodzaj marmuru. Stał się on wyznacznikiem, pewną normą, którą tak za- częliśmy się otaczać, imitować, że przestaliśmy ją dostrzegać. Sam marmur – zwłaszcza w okresie PRL-u – zyskał pewien status luksusu. Bywa również wykorzystywany w pomnikach. [...]

W fotografii Familiar feeling (iPhone 8) Gąbka agresywnie zderza dwa materiały – jeden imitujący szlachetny materiał i drugi, który nim faktycznie jest.

[Marek S. Bochniarz: artykuł w dziale opinie na stronie kultura.poznan.pl]

Mając doświadczenie graficzne zorientowałem się, że normą w pokazywaniu telefonu w spotach, fotografii reklamowej czy infografikach jest zawsze iPhone, a najczęstszym telefonem symbolizujący smartphone jest właśnie model iPhone 8.[...] Zaprojektowałem model iPhone 8 – wymiary pobrałem ze strony Apple. Fachowiec z pracowni marmuru wykonał go ręcznie. Tak długo polerował i zaoblał marmur, aż ten stał się doskonałym odwzorowaniem iPhone 8 i zmieścił się w case’ie. Potem analizowałem sposób przedstawiania iPhone’ów podczas premier czy na lombardowych witrynach – i w takiej konwencji został ten obiekt ukazany na zdjęciu.

(Maciej Gąbka)

estymacja: 10 000 – 12 000 zł

cena wywoławcza: 6 000 zł

SPRZEDANE ZA: 10 000 zł


Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda