olej, płótno; 70 x 60 cm; sygn. i dat. na odwrocie: Michał Chudzicki / 2013.

48. Michał CHUDZICKI (ur. 1983 r.)
Bez tytułu, 2013

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna, Polska
– Aukcja Sztuki Współczesnej, Dom Aukcyjny Agra-Art, 17.03.2019 (pozycja 141)

Michał Chudzicki jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leszka Misiaka. Uprawia malarstwo, kolaż oraz zajmuje się instalacjami. Od 2011 roku kreuje postać Bruno Lareka (1901-1936), nierealnego artysty, który tworzy „nieistniejące” prace. W ten sposób Michał Chudzicki podejmuje polemikę z nauką jaką jest historia sztuki, oraz stawia pytanie, czy dzieła sztuki jako samoistne byty są potrzebne człowiekowi, czy też częściej patrzymy na wytwory pracy artysty przez pryzmat nazwiska twórcy, nurtu w którym powstał czy ostatecznie rynku aukcyjnego dzieł sztuki, szacując wartość płótna. Projekt / kreacja Bruno Lareka została zaprezentowana po raz pierwszy w Instytucie Polskim w Düsseldorfie (2012), następnie w Galerii Białej w Lublinie (2012), by zostać podsumowaną podczas wystawy w ramach cyklu Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2013).

Kolaże Michała Chudzickiego są elementem kreacji, zmian kontekstualnych. Podobnie było, podczas wystawy artysty, która miała miejsce w krakowskim Bunkrze Sztuki w 2013 roku. Zadaniem Michała Chudzickiego było zmierzenie się z archiwalnymi materiałami galerii, które w wyniku wykadrowania, nowego zestawienia ze sobą, wyjęcia z kontekstu archiwum, nabrały nowego, może nawet fikcyjnego znaczenia.

estymacja: 2 000 – 3 600 zł

cena wywoławcza: 1 400 zł

SPRZEDANE ZA: 2 600 zł