olej, płótno; 110 x 150 cm; sygn. i opisany na odwrocie: The Fire / Norman 2039.

52. Norman LETO (ur. 1980 r.)
The fire, 2021

WYSTAWIANY:
– Norman Leto. Naiwni patrzą, Dom Aukcyjny Libra, Warszawa, 2021


„Jeżeli malarstwo pełni w owym laboratorium jakąś szczególną rolę, można porównać jąvdo oczyszczającej pracy, którą ludzki umysł wykonuje podczas snu: plątania wspomnień i najbardziej uporczywych myśli w jednolitej magmie, które paradoksalnie służy utrzymywaniu porządku. W rezultacie podobnego procesu - inicjowanego przez Normana w przerwach od męczącej pracy nad filmami – z pomieszanych figur w jego malarstwie wyłania się panorama współczesnego świata. W tym świetle łatwo wpisać obrazy Leto w realistyczną formułę, jakkolwiek >weryzm< jej nie wyczerpuje: na licznych płótnach artysty widz znajdzie m.in. odniesienia do technologicznych i naukowych reprezentacji świata (diagramów, infografik etc.), którym współczesny człowiek jest skłonny przypisywać większą adekwatność niż fotograficznej reprodukcji. W przypadku podobnych motywów w malarstwie Leto można wciąż mówić o jego realizmie, nadając jednak temu słowu wydźwięk filozoficzny”.

(źródło: www.pgs.pl, fragment tekstu kuratora wystawy „Ludzie, Którzy Ciągle Czegoś Ode Mnie Chcą” Arkadiusza Półtoraka)


Artysta multimedialny, malarz, twórca filmów i obiektów przestrzennych, pi- sarz. Norman Leto w latach 2009-2010 przebywał w Nowym Jorku, pracując nad autobiograficzną powieścią ,,Sailor”, na kanwie której jednocześnie powstał film. Po przeprowadzce do Warszawy w 2010 roku rozpoczyna pra- ce nad kolejnym obrazem filmowym „Photon”, którego premiera odbyła się w 2017 roku. Obecnie artysta przygotowuje kolejny scenariusz o roboczej na- zwie „Pilot 9/11”, dotyczący wydarzeń z 11 września 2001 roku.

Jedną z większych prezentacji dorobku artystycznego Normana Leto pt. „Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą” można było oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2016 roku. Kolejny pokaz opatrzony tytułem „Idź i patrz” miał miejsce w Muzeum w Zabrzu. W 2018 roku odbyła się wystawa „Kintop. Od filmu” zorganizowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Ostatnio prace Normana Leto można było oglądać w Domu Aukcyjnym Libra.

estymacja: estymacja: 12 000 – 18 000 zł

cena wywoławcza: 9 000 zł

SPRZEDANE ZA: 9 000 zł

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda