technika mieszana (olej, akryl, collage, pisak, węgiel), płótno; 270,5 x 119,5 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: The KRASNALS / Brother in arms / Last Super / 2009 / „Artist” oraz „MADONNA – MADZIONNA” / 2009 /WHIELKI KTASNAL, obok niebieski stempel: TK [inicjał wiązany pod koroną].

53. The KRASNALS (grupa powstała w 2008 r.)
Madonna – Madzionna z cyklu: Brother in arms. Last super. „Artist”, 2009

WYSTAWIANY:

  • Skwer, Warszawa, 2009, (wraz z aukcją na rzecz Centrum Edukacji, Rehabilitacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Helenów”)
  • „Czułem skurcze twojego przełyku”, Galeria Miejska, Wrocław, 2016, (Reprodukowana w katalogu wystawy)

Grupa anonimowych artystów związanych z nurtem sztuki krytycznej zapoczątkowanym w l. 90. XX w. W swoich działaniach twórczych komentuje rze- czywistość, bieżące wydarzenia polityczne i społeczne oraz często mainstreamowe wydarzenia związane ze sztuką współczesną czy popkulturą. Ich prace nie są pozbawione dwuznacznego humoru, niekiedy również ironii. Niemniej jednak celem działań Grupy The Krasnals jest podkreślenie nurtujących ich wydarzeń i tematów, bez jednoznacznej deklaracji, po której ze stron zobrazowanego wydarzenia się opowiadają. The Krasnals, poza działalnością artystyczną, szeroko wypowiada się na prowadzonym przez nich blogu. Obraz „Madonna – Madzionna” nawiązuje do pierwszego koncertu Madonny w Polsce, który odbył się 15 sierpnia 2009 roku.

W tym samym roku Grupa The Krasnals, w skład której wchodzą: Wielki Krasnal, Krasnal Hałabała 1 i 2, Krasnal Banksy oraz malarze współpracujący, została nominowana do Paszportów Polityki. Wówczas obraz ich autorstwa został wykorzystany w instalacji Piotra Uklańskiego prezentowanej w Tate Modern. W 2011 roku został wydany pierwszy numer gazety „Art Police Gazette”, która miała swoją premierę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. W 2012 roku po- wstało ich monumentalne dzieło „Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców” Prace Grupy The Krasnals znajdują się w kolekcjach m.in.: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Deklaracja Grupy The Krasnals:

„Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą w niej hipokryzję, obłudę, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności.”.

Oprac. na podstawie: tkekrasnals.blogspot.pl)

estymacja: 25 000 – 30 000 zł

cena wywoławcza: 15 000 zł

SPRZEDANE ZA: 36 000 zł