akryl, fabryczne podobrazie firmy Van Dyck (20F); 72 x 59 cm (w świetle oprawy); sygn. i dat. p. d.: Witold-K. 1972.; na odwrocie, na płycie papierowa nalepka producenta podobrazi w języku francuskim.

13. WITOLD-K (ur. 1932 r.)
Bez tytuł, 1972

Oferowany obraz pochodzi z czerwonego okresu artysty i stanowi element całego cyklu prac i instalacji przestrzennych Witolda-K komponowanych na czerwonym tle. Cykl ten to zbiór dzieł przedstawiający kłębiące się białe, czarne i czerwone zaoblone bryły, z często ukrytą, zgeometryzowaną postacią ludzką, wyznaczającą przeciwwagę dla całej kompozycji. Prace z czerwone- go okresu artysty były prezentowane podczas wystawy retrospektywnej Witolda-K zorganizowanej w 1973 roku, z okazji 25-lecia pracy twórczej artysty w Otis Art Institute of Los Angeles County. Analogiczne kompozycje były również oferowane na paryskiej aukcji z Atelier Magdalena Reinharez (1925-2012) a wydanym przez Sotheby’s albumie można odnaleźć podobne kompozycje opatrzone tytułami numerycznymi.

Witold K, właściwie Wit Leszek Kaczanowski jest jednym z niewielu polskich malarzy o ugruntowanej pozycji artystycznej, zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego dokonania na polu sztuk wizualnych zostały do- cenione przez Dom Aukcyjny Sotheby’s, gdzie w 2007 roku zorganizowano jedną z największych wystaw artysty (oddział w Amsterdamie) oraz wydano monumentalny album podsumowujący jego twórczość. Witold-K może również poszczycić się portretem wykonanym przez Pabla Picassa, pochodzącym z 1967 roku, który był prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2013 roku.

(oprac. na podstawie: witoldk.com, artprice.com, Witold-K at Sotheby’s, Warszawa, Amsterdam, 2007)

estymacja: 28 000 – 32 000 zł

cena wywoławcza: 20 000 zł

SPRZEDANE ZA: 40 000 zł

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda