olej, płótno dublowane; 72 x 52,5 cm; sygn., dat. i opisany p. d.: Benno / Hirschfeldt Neapol / 1890 oraz sygn. l. d.: Benno / Hirschfeldt .

1. Emil Benediktoff HIRSCHFELD (1867-1922)
Sieroty neapolitańskie, 1890

Malarz przełomu XIX /XX w. Urodzony w Odessie, zmarł w Bretanii w miejscowości Concarneau. Po pobycie w Monachium kształcił się w akademii Julian pod kierunkiem William’a Bouguereau’a, malarza z kręgu francuskiego akademizmu podejmującego tematy mitologiczne, religijne i historyczne. Emil Benediktoff Hirschfeld przybył do Paryża w końcu lat 80. XX wieku. Po raz pierwszy odwiedził Bretanię w 1891 roku. Artysta malował głównie pejzaże i sceny. Wydaje się, że to wczesne dzieło malarza, powstało pod silnym wpływem nauczyciela artysty. Klasyczne w formie, realistyczne przedstawienie grupki ubogich dzieci, ukazuje kunszt warsztatu malarza w dobie budzących się kolejnych nurtów w sztuce francuskiej, jak na przykład impresjonizmu.