odlew w brązie, 48 x 38 x 31 cm, rzeźba w brązie, ED. 3/8

110. Franciszek STAROWIEYSKI (1930-2009)
Bez tytułu

Prezentowana rzeźba przedstawiająca czaszkę powstała w roku 2021 według projektu i wzoru Franciszka Starowieyskiego pod nadzorem synów artysty. Rzeźba wykonana w limitowanej edycji (8 + 4 rzeźby w edycji autorskiej) to współczesna wersja pracy powstałej w ramach rzeźbiarskiego happeningu Franciszka Starowieyskiego z roku 1975, podczas którego spektakularnych rozmiarów czaszka prezentowana była na ścianie jednego z warszawskich bloków mieszkalnych, co dokumentują zdjęcia autorstwa Jarosław Tarania ze zbiorów Ośrodka KARTA. 

Franciszek Starowieyski to jeden z najważniejszych artystów polskich XX wieku. Jego twórczość i kontrowersje, jakie wzbudzała, przez wiele dekad rozpalała wyobraźnię Polaków. Był wybitnym malarzem, rysownikiem, grafikiem, twórcą plakatów oraz scenografii teatralnej i telewizyjnej, znawcą i kolekcjonerem sztuki XVII-wiecznej. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela Polskiej Szkoły Plakatu, Franciszek Starowieyski jest pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w prestiżowej MOMI-e w Nowym Jorku (1985 r.). 

Jego twórczość przepełniona jest motywami zaczerpniętymi z malarstwa barokowego, często wzbogacanymi elementami surrealistycznymi. Po raz pierwszy wprowadził do plakatu barokowo-surrealistyczne elementy w pracy Frank V (1962 r.), gdzie przedstawiał połączenie architektury z czaszką. Czaszka, obok szkieletów, stanowiła jego ulubiony motyw, artysta chętnie wykorzystywał w swoich pracach ten symbol, pojawia się on m.in. w plakatach takich jak: Czerwona Magia, Skorpion, Panna i Łucznik, Dwaj Muszkieterowie. Jego czaszki są hybrydyczne, często nieludzkie, krowie lub ptasie, w zaskakujący sposób przechodzą w muszle, ożywają, wyrastając z niepozbawionych energii ciał. Są też wyrazem uwielbienia dla sztuki wieku XVII, kiedy to królowały jako jeden z najchętniej przedstawianych symboli przemijania 

Do każdego obiektu dołączony jest certyfikat autentyczności podpisany przez synów artysty.

Sprzedane za:

12 000 zł (14 400 zł z opłatą aukcyjną)

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda