pastel, węgiel, sangwina, akwarela, gwasz, papier; 37,5 x 28,5 cm; sygn. i dat. l. d.: T. Kwiatkowski / by in 1841 -. PROWENIENCJA: - Chayette-Cheval, Francja (Aukcja 19.06.2000, pozycja 68)

2. Teofil KWIATKOWSKI (1809-1891)
Portret mężczyzny, 1841

Teofil Kwiatkowski to wybitny przedstawiciel malarstwa doby romantyzmu. Edukację odebrał na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Blanka i Antoniego Brodowskiego. Uczestnik powstania listopadowego, który po jego fiasku wyemigrował do Francji, gdzie kontynuował studia. Związał się z polonijnym środowiskiem Hotelu Lambert, którego główną postacią był Adam Jerzy Czartoryski. Teofil Kwiatkowski wielokrotnie portretował członków jego rodziny. Malarz był przyjacielem Fryderyka Chopina – towarzyszył mu w ostatnich latach życia, wielokrotnie szkicując wybitnego kompozytora. Utrzymywał również przyjazne relacje z Adamem Mickiewiczem. Dzielił swoje życie między Paryż, gdzie znajdowała się jego pracownia, a burgundzkie miasteczko Avallon, gdzie malował pejzaże przedstawiające francuską prowincję.

Sprzedane: 9 000 zł
(10 800 zł z opłatą aukcyjną)