olej, płótno - aplikacja, płótno; 120,5 x 181 cm; sygn., dat. i opisany u dołu: WIELKIE WYCZEKIWANIA S.RATAJSKI'84; na odwrocie opis autorski: SŁAWOMIR / RATAJSKI / olej, płótno - 1984 / 120,5 x 181 cm.

23. Sławomir RATAJSKI (ur. 1955)
Wielkie wyczekiwania, 1984

Początek działalności artystycznej Sławomira Ratajskiego przypada na przełom lat 70. i 80. XX w. W sztuce dominują wtedy tendencje konceptualne i malarstwo określane jako nurt Nowej Ekspresji. Sztuka lat 80. XX wieku niekiedy była związana z nastrojami politycznymi. Obraz „Wielkie wyczekiwania” powstał w rok po zniesieniu stanu wojennego. Dokładnie w 1984 roku zaczęły się procesy działaczy „Solidarności”, wówczas porwano i zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę. W tym czasie Sławomira Ratajskiego zajmowała problematyka oporu społecznego wobec władzy oraz szczególnego dla tamtych czasów patriotyzmu. Artysta malował cykle „Batalia o mur” i „Flagi”. Podobnie jak płótno „Wielkie wyczekiwania”, obrazy artysty z tego okresu były malowane przy użyciu zestawienia kilku podstawowych barw podkreślonych fakturalną strukturą oraz ekspresyjnym ruchem pędzla.

Obecnie Sławomir Ratajski prowadzi autorską Pracownię Koncepcji Artystycznych na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz kładzie główny nacisk na proces tworzenia, traktując jego ostateczny rezultat – obraz jako dodatkowy skutek samego działania. W ten sposób utworzony na płótnie wizerunek procesu daje szerokie pole do własnej interpretacji dla odbiorcy w oparciu o wcześniejsze doświadczenia, skojarzenia. Sławomir Ratajski sprawia, że widz dzięki swojej percepcji, może uczestniczyć w procesie tworzenia.