akwarela, papier; 33 x 23 cm (w świetle oprawy); sygn., dat. i opisany l. d.: Sokołowski - 78 / Salon de - 79 - [piórem]. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, Polska - J.P.Osenat Fontainebleau S.A.S., Francja (14.03.2021 pozycja 201)

3. Zygmunt SOKOŁOWSKI (1859 (?)-1888)
Odpoczynek w cieniu drzewa, 1878

Jednym ze źródeł wzmiankującym o malarzu Zygmuncie Sokołowskim jest „Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych” z lat 1854-1904, w którym przedstawiono dokonania twórców związanych z krakowskim środowiskiem artystycznym. Wzmiankowano tam, że Zygmunt Sokołowski pochodził z regionu poznańskiego, a zmarł w Paryżu. Kształcił się w krakowskiej wszechnicy, a następnie w latach 1879-1880 w Monachium pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Ostatecznie w 1881 (sic!) roku osiadł w Paryżu, od tego czasu też prezentował swoje dzieła w ramach wystaw Towarzystwa. Jednym z wymienionych monumentalnych płócien jest „Józef sprzedany przez braci” (1883 r.), który w 2014 roku był oferowany w jednym z polskich domów aukcyjnych i został sprzedany za kwotę przekraczającą milion złotych.

(Swieykowski, Emmanuel, Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1854-1904, Kraków 1905, s. 261.)

Sprzedane: 3 500 zł

(4 200 zł z opłatą aukcyjną)