fotografia czarno-biała, papier fotograficzny; 12,3 x 17 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie: NATALIA LL /"Post-Consumer Art" / 1975 [ołówkiem], nakład: nieokreślony, vintage print. Do fotografii dołączony jest certyfikat Fundacji ZW z 27.04.2021.

55. NATALIA LL [Natalia Lach-Lachowicz] (ur. 1937)
Sztuka postkonsumpcyjna, 1975

„W 1971 roku skróciłam sobie nazwisko. Odkleiłam się od Natalii Lach-Lachowicz, stałam się Natalią LL. Te dziewczyny-modelki są moimi sobowtórami.” (Natalia LL)

„Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL do dziś zyskuje nowe znaczenia. W latach 1972-1975, kiedy to artystka prowadziła projekt dokumentalny polegający na fotografowaniu przejawów życia codziennego jakim jest np. jedzenie – konsumowanie, równocześnie działała wraz z m.in. Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem w grupie Permafo głoszącej postulat „Sztuki permanentnej” – rejestrowania bieżących wydarzeń. Szybko okazało się, że zwykły proces jedzenia zatrzymany i powielony w kadrach może zostać zinterpretowany jako akt na poły erotyczny, częściowo obrzydliwy – jeśli np. fotografowanej modelce wypluwany płyn ścieka po brodzie. Może też poruszyć strunę kultury konsumpcyjnej, w czas PRL-u – niedostatku towarów, w latach 90. potrzeby nabywania i otaczania się rzeczami. W kolejnych dekadach oraz podczas przemian społecznych „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL zaczęła być rozpatrywana również w kontekście feminizmu, mimo że jedna z przedstawicielek płci pięknej stała za obiektywem aparatu. Ta wielowarstwowość interpretacja, domniemań intencji, raczej nie została jeszcze wyczerpana daje jednak doskonały obraz tego czym jest sztuka konceptualna, w której nurcie pracowała Natalia LL.

Sprzedane: 6 000 zł 

(7 200 zł z opłatą aukcyjną)

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda