olej, płótno; 65 x 50 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: Kiejstut Bereźnicki / Postać nad morzem. 2021 oraz poniżej podpis artysty.

62. Kiejstut BEREŹNICKI (ur. 1935)
Postać nad morzem, 2021

Artysta, podziwiając tradycję malarstwa holenderskiego XVII w., tworzył figuratywne przedstawienia o zunifikowanych cechach zobrazowanych postaci, równocześnie stosownie je uwspółcześniając. Płótna utrzymane są w stonowanej gamie barwnej, ponieważ kolor – płaszczyzna przez niego wyznaczona, jest dla Kiejstuta Bereźnickiego jednym z ważniejszych elementów dzieła. Próżno szukać w nich gwałtowności, czy emocjonalnych uniesień, ich statyczny charakter sprzyja kontemplacji. Przyjaciel malarza Paweł Huelle powiedział: „Patrząc na obrazy Bereźnickiego widzę w nich zaproszenie do medytacji. Ich rytm, ich wewnętrzna cisza, wreszcie nieustanne pogłębianie kilku zaledwie, ale niesłychanie ważnych motywów egzystencji, są jak powrót do źródeł”.

Sprzedane: 36 000 zł

(43 200 zł z opłatą aukcyjną)