olej, płótno; 100 x 190,5 cm; sygn. i dat. na odwrocie, na krośnie malarskim: OSTATNIA WIECZERZA 2019 / Andrzej Żygadło. WYSTAWIANY: - Punkt Wyjścia , Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, 2019 PROWENIENCJA: - III Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej (25.10.2019, pozycja 56)

73. Andrzej ŻYGADŁO (ur. 1988)
Ostatnia wieczerza, 2019

W sztuce uprawianej przez Andrzeja Żygadło można dostrzec wątki historyczne i elementy kulturowe związane z pograniczem polsko-ukraińskim. Bywają one nacechowane elementami religijnymi wynikającymi z głębokiej duchowości artysty. Być może dlatego Żygadło mówi o swoich obrazach jako o „pomnikach przemijania”. Podkreślone jest to dodatkowo ograniczoną paletą barw zawyżoną głównie do błękitu i szaroniebieskich tonów wywołujących u odbiorcy melancholijny nastrój. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka oraz pracowni Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w latach 2011/2012 i 2013/2014). Andrzej Żygadło jest pasjonatem fotografii oraz znawcą drewnianej architektury Podkarpacia.

„Wszystko wychodzi od tego, jak odbiera się elementy rzeczywistości, które same w sobie są obiektywne, a mimo to każdemu jawią się w inny sposób. Mój pejzaż wewnętrzny jest jak zamek, do którego każda powstała praca jest pasującym kluczem”.

Sprzedane: 12 000 zł

(14 400 zł z opłatą aukcyjną)