Estymacje: 6 000 - 8 000 PLN Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite olej, płótno; 16 x 22 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: M. CIENSKI / 2011 BCN [ołówkiem]; PROWENIENCJA: - Van Ham Kunstauktionen (Aukcja 03.09.2020) - Kolekcja SØR Rusche - Galeria Jochen Hempel, Leipzig / Berlin

84. Marcin CIEŃSKI (ur. 1976)
Bez tytułu [BCN], 2011

Marcin Cieński jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2001 r. uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Grzegorza Bednarskiego. Obecnie mieszka i pracuje w USA. Wydaje się, że inspiracją dla oferowanego płótna mogła być stara fotografia. Zwizualizowane wnętrze rogu pokoju, uchwycone w nietypowym kadrze, ukazuje wiszące na ścianach elementy rzucające enigmatyczne cienie, w już i tak otulonym mrokiem wnętrzu. Atmosfera niedopowiedzenia wyczuwalna w obrazie pozostawia pole do rozwinięcia narracji przez odbiorcę. Miejsce to zostało specjalnie pozostawione przez artystę. Podobnie jak w innych obrazach, Marcin Cieński stara się nie ograniczać pola do interpretacji, skojarzeń czy doznań duchowych. Malarz nazywa ją „sekretnym źródłem” uznając za część swojego warsztatu. Takie otwarte podejście może wiązać się również z doświadczeniami wyniesionym ze studiów, dokładniej z pracowni Grzegorza Bednarskiego, który wraz z m.in. Tadeuszem Borutą, należał do artystów związanych z figuracją krakowską poruszającą aspekty religijne.