olej, płótno; 70 x 49,5 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: MICHAŁ JANKOWSKI / B. TYT (STRAIGHT TO HELL) / 2010. / [podpis artysty]. PROWENIENCJA: - Van Ham Kunstauktionen (Aukcja 23.01.2020) - Kolekcja SØR Rusche - Galerie Zak Branicka, Berlin

85. Michał JANKOWSKI (ur. 1977)
Bez tytułu [Straight to hell], 2010

Michał Jankowski w swoim malarstwie uprawia świadomą grę z tradycją sztuki awangardowej i surrealistycznej. Artysta ma wysoką świadomość tego, że w dziedzinie sztuki wiele konwencji, nurtów i stylów posiada pewnego rodzaju powtarzalny cykl. Docenia również wiedzę odbiorcy, który dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu, może w większości przypadku śmiało wymieniać nawiązania, inspiracje, wpływy związane z oglądanym dziełem sztuki. Wydaje się, że artysta stawia pytanie o kondycje sztuki w obliczy popularnego stwierdzenia, że „wszystko już było”. Czy formuła malarstwa, sztuk wizualnych, w takiej sytuacji została wyczerpana? Czy współczesny artysta może być innowacyjny i wolny od wszelkich porównań?

Sprzedane za:

5 500 zł (6 600 zł z opłatą aukcyjną)