olej, tektura na blejtramie; 36 x 32 cm (każda część); sygn. i dat. l. i p. d.: 1954 / Wlastimil / Hofman [części z portretami Jana Matejki i Jacka Malczewskiego]; opis autorski na każdej z części tryptyku: 1. Tryptyk / "Trzy głowy" / Jacek Malczewski / WH [inicjał wiązany autora, farbą] / trzy generacje [ołówkiem]; 2. Tryptyk / "Trzy głowy" / Wlastimil Hofman / 1954 [farbą] / trzy generacje [ołówkiem]; 3. Tryptyk / "Trzy głowy" / Jan Matejko / WH [inicjał wiązany autora, farbą] / trzy generacje [ołówkiem]. REPRODUKOWANY: W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki, red. Bożena Danielska, Szklarska Poręba 2017, s. 123.

9. Wlastimil HOFMAN (1881-1970)
Trzy głowy - trzy generacje [Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Jan Matejko] - tryptyk, 1954

Wlastmil Hofman odbył studia artystyczne w Krakowie w latach 1895-1899. Malarz rozpoczął naukę w momencie, gdy wszechnicę prowadził Jan Matejko (do 1900 roku), a w 1896 roku do wykładowców dołączył Jacek Malczewski. Artysta miał zatem niezwykłą okazję obserwować pracę dwóch mistrzów malarstwa polskiego. Prezentowany tryptyk „Trzy głowy – Trzy generacje” jest jednocześnie hołdem dla autorytetów Wlastimila Hofmana, ale również w symboliczny sposób ukazuje ciągłość tradycji w sztuce artysty. Zamiłowanie Wlastimila Hofmana do historycznego malarstwa można powiązać z jego pochodzeniem. Malarz urodził się w Pradze, w wieku ośmiu lat rodzina przeprowadziła się do Krakowa, a sam artysta wielokrotnie podkreślał, że czuje się i jest Polakiem. Natomiast symbolistyczne tendencje, szczególnie w przedwojennych pracach Wlastimila Hofmana, nawiązujące do dzieł Jacka Malczewskiego są widoczne w momencie zestawienia podejmowanych przez obu malarzy motywów, jak inspiracje utworami Juliusza Słowackiego (na przykład wątek Anhellego i Elenaii), opiekuńczych aniołów, powroty zesłańców – wędrowców, faunów i satyrów czy małych modeli – dzieci.