Estymacje: 7 000 - 10 000 PLN akryl, płótno; 110 x 141 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: XAVERY WOLSKI 2017 OBRAZ 2 . WYSTAWIANY: - Indiański Epimeteusz , Księgarnia/Wystawa, 2017, Kraków

102. Xawery DESKUR WOLSKI (ur. 1988)
Obraz 2, 2017

W 2017 roku w Krakowie miała miejsce wystawa „Indiański Epimeteusz” podczas której Xawery Deskur Wolski zwrócił uwagę na istniejący w Polsce ruchy indianistyczny. Inspiracją dla artysty była biografia Stanisława Supłatowicza, znanego również jako Sat-Okh (Długie Pióro). Twierdził on, że pochodzi od kanadyjskich Indian z dorzecza rzeki Mackenzie i jest synem Stanisławy Supłatowicz oraz wodza plemienia Szaunisów. Powrócił do Polski wraz z matką tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Podczas jej trwania walczył jako żołnierz AK. Jego współtowarzysze w boju cenili go za wyjątkowe zdolności orientacji w głuszy, które podobno miał nabyć będąc dzieckiem od rdzennych Amerykanów. Swoją opowieść przedstawił w autobiograficznej książce „Ziemia słonych skał”.

Na wystawie zaprezentowano monochromatyczne, blade płótna pokryte kartkami zapisanymi alfabetem Braille’a. Druga, wizualna część ekspozycji powstała przy współpracy z niedowidzącymi – Justyną Zakrzewską i Bożeną Jędrusiak. Xawery Deskur Wolski ukończył studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2015 roku. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W 2018 roku otrzymał stypendium na napisanie scenariusza do filmu o polskim Indianinie Sat-Okh’u – Stanisławie Supłatowiczu.

Sprzedane za:

7 000 zł (8 400 zł z opłatą aukcyjną)