olej, płyta; 70 x 80 cm; sygn., dat. i opisany l. d.: DUDA GRACZ. 2968 / 2004.; na odwrocie nalepka autorska z opisem obrazu: DUDA GRACZ / TYTUŁ „OBRAZ 2968 (BORYSZYN / - RZEPAK)” / TECHNIKA olej / WYMIARY 70 x 80 ROK 2004 / UWAGI. Obraz posiada certyfikat autentyczności podpisany przez Agatę Dudę Gracz.

10. Jerzy DUDA-GRACZ (1941 - 2004)
Obraz 2968 [Boryszyn – rzepak], 2004

Obraz nr 2968 o tytule „Boryszyn – rzepak” to praca z cyklu CHOPINOWI - DUDA GRACZ. Cykl składa się z 292 prac będących „ilustracjami” wszystkich utworów Chopina łącznie z zaginionymi (których opisy znane nam są jedynie z listów). Wielkość pracy zawsze jest powiązana z długością utworu (im dłuższy utwór tym większy obraz). Utwory lżejsze, takie jak pieśni czy etiudy malowane są „lżejszą” techniką, czyli akwarelą. Te „cięższe”, takie jak mazurki, koncerty, nokturny - są obrazami olejnymi.

Cykl Chopinowski to osobista, pełna czułości opowieść Jerzego Dudy Gracza o przemijaniu, historii i polskim pejzażu. Zachwyt muzyką jest tu połączony ze specyficzną, dudową odmianą patriotyzmu. To jego portret trumienny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Malując cykl CHOPINOWI – DUDA GRACZ do niektórych utworów Chopina artysta podchodził parokrotnie. Działo się tak wtedy, kiedy dany utwór budził zbyt wiele skojarzeń albo interpretacje pianistów znacznie się od siebie różniły. Malarz „pracował” głównie z Olejniczakiem. Po wielokrotnym przesłuchaniu jego interpretacji, konfrontował ją np. z Zimmermannem. Następnie malował dwie wersje tego samego powiedzmy scherzo: jedna zostawała włączona do cyklu a druga w tytule zawierała inspirację zamiast numeru dzieła.