akryl, płótno; 86,5 x 68 cm; sygn. i dat. p. d.: WITOLD-K 21. WYSTAWIANY: Witold-K, Galeria "Tyle światów", Oświęcimskie Centrum Kultury, 3.09. – 9.10.2022.

25. WITOLD-K (ur. 1932)
Bez tytułu, z cyklu: Green Holes, 2021

Malarstwo Witolda-K opowiada o samotności, wyobcowaniu, poszukiwaniu ukrytych emocji. Według malarza, obraz powinien być czymś więcej niż odpowiedzią na nurtujące twórcę pytania. Jeśli tak nie jest, dzieło stanowi tylko ilustrację. Około 1950 roku w umyśle Witolda-K pojawiła się wizja czarnej dziury, którą artysta koniecznie chciał zwizualizować. Przystąpił do tworzenia szkiców i płócien, gdzie centralnym elementem kompozycji stała się ciemna, pochłaniająca przestrzeń o poszarpanych krawędziach. Naturalnym następstwem rozwoju tej idei wydaje się być seria obrazów Green Hole. Podobnie jak w kompozycjach z czarną dziurą, pierwsze prace posiadają centralnie umieszczoną ciemną i mroczną przestrzeń o postrzępionych brzegach, z której wnętrza wyłania się niedopowiedziana, świetlista szmaragdowa forma. W latach 50. XX wieku, gdy Witold-K rozpoczął pracę nad projektem czarnej dziury, pojęcie to jeszcze nie istniało wśród nauk fizycznych. Dopiero w 1969 roku John Archibald Wheeler zaproponował nazwę określającą to zjawisko. Witold K, właściwie Wit Leszek Kaczanowski jest jednym z niewielu polskich malarzy o ugruntowanej pozycji artystycznej, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jego dokonania na polu sztuk wizualnych zostały docenione przez Dom Aukcyjny Sotheby’s, gdzie w 2007 roku zorganizowano jedną z największych wystaw artysty (oddział w Amsterdamie) oraz wydano monumentalny album podsumowujący jego twórczość́. Witold-K może również̇ poszczycić́ się̨ portretem wykonanym przez Pabla Picassa, pochodzącym z 1967 roku, który był prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2013 roku. W tym samym roku Kaczanowski został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.