tusz, akwarela, gwasz, papier; 29 x 20,5 cm (wymiar arkusza); sygn. p. g.: Erna Rosenstein. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, Warszawa od 2013 roku, - kolekcja prywatna, Kraków (1969 - 2013).

29. Erna ROSENSTEIN (1913 - 2004)
Bez tytułu

Malarstwo Erny Rosenstein porównywane jest do prac związanych z nurtem surrealizmu. Artystka, mimo że mieszkała w Warszawie, była silnie związana z krakowskim środowiskiem twórczym. Jako członek Grupy Krakowskiej prezentowała swoje kompozycje w galerii Krzysztofory. Jednocześnie wystawiała w warszawskiej galerii Krzywe Koło. Wzięła również̇ udział w dwóch ważnych krakowskich pokazach: I Wystawie Sztuki Nowoczesnej oraz wystawie „Dziewięciu” zorganizowanej w 1955 roku. Łączyła ją silna wieź́ z Jonaszem Sternem. Lata wojny, pobyt we lwowskim getcie i czas okupacji wywarły silny wpływ na artystkę̨.

Prace Erny Rosenstein są̨ nacechowane poetycznością̨. Niewielkich rozmiarów deseczki czy prace na papierze wykonane w mieszanych technikach z elementami kolażu często stanowiły element większej kompozycji - instalacji. Podczas wystawy zorganizowanej przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Warszawie w 1967 roku, można było zobaczyć́ m.in. niewielkie wyściełane pudełeczka, w których artystka zawiesiła obrazy, szafę̨ pełną prac czy przestrzeń́ podzieloną ściankami na niewielkie intymne strefy sprzyjające kontemplacji.

W 2014 roku w warszawskiej Królikarni (oddział Muzeum Narodowego) odbyła się̨ wystawa będąca próbą̨ retrospektywy pod tytułem „Nakładanie”. Równocześnie ukazała się̨ monografia na temat artystki „Erna Rosenstein. Mogę̨ powtarzać́ tylko nieświadomie” opracowana przez Dorotę̨ Jarecką i Barbarę̨ Piwowarską.