olej, płótno; 146 x 114 cm; sygn. p. d.: B [znak artystki]; sygn., dat. i opisana na odwrocie: BOŻENNA / BISKUPSKA / - KLATKA - I / 1991, olej / 114 x 146 cm.

35. Bożenna BISKUPSKA (ur. 1952)
Klatka I, 1991

Bożenna Biskupska to twórczyni wyrażająca się w wielu formach wypowiedzi artystycznych jakimi są malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia i video. Różnorodność metod może wynikać z dualizmu jej zainteresowań jakimi są malarstwo i rzeźba – każda z nich rozwijana jest oddzielnie. W obrazach z cyklu Klatka początkowo figuratywnych a następnie wytyczanych za pomocą barwnych linii, artystka sukcesywnie upraszcza płaszczyznę obrazu równocześnie zawężając gamę barwną. Pewnym nawiązaniem do tego cyklu może być performance zrealizowany w 1999 roku, kiedy to artystka olejem lnianym kreśliła pionowe linie na powierzchni płótna, które wraz z upływem czasu żółkną i zmieniają swoją formę rozlewając się na powierzchni. Prezentowany obraz jest momentem przejściowym od obrazów Jednonogiego do Klatki.

Sprzedane za 39 000 zł (46 800 zł z opłatą aukcyjną)