olej, płótno; 70 x 60 cm (każde z płócien); każda z prac sygn. i opisana na krośnie malarskim: SZYMON SZEWCZYK GAGA [odpowiedni numer].

48. Szymon SZEWCZYK (ur. 1989)
Lady Gaga - tryptyk, 2013

Szymon Szewczyk jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni Andrzeja Tobisa. Jako artysta multimedialny posługuje się wieloma formami wypowiedzi artystycznej od tradycyjnego malarstwa przez rzeźbę, kolaż, instalację oraz, jako DMKHV, zajmuje się również muzyką graniczącą z elektroniczną czy sound designem. W swoich pracach artysta, eksplorując nadmiar kulturalnego czy naukowego dorobku, uznaje za interesujące takie tematy jak m.in. wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie, wiarygodność naukowych tekstów, temat imitacji czy kreatywnej prowizorki czasów PRL-u, obecnie odnajdowaną w metodzie DIY. Szymon Szewczyk wykorzystuje m.in. tanie materiały, jak okleiny naśladujące w swoim wzorze potencjalnie drogie elementy, jak drewno czy kamień. Również gips akrylowy służący mu do odlewów imitujących rzeźby czy obiektów, które można znaleźć choćby w muzeum etnograficznym. Kolejnymi elementami są metalowe pręty – kojarzące się z furtkami z ogródków działkowych, czy wykładziny podłogowe w specyficznie brązowych odcieniach, nawiązujące do czasów PRL-u. Twórca zajmuje się również projektowaniem graficznym i scenografią, współpracował m.in. z takimi teatrami jak: Teatr Śląski w Katowicach, Narodowy Stary Teatr oraz Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie.