technika własna, olej, płótno; 100 x 80,5 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: Paweł Jaskuła/ Balenciaga 2022 oraz liczne pieczątki autorskie.

49. Paweł Franciszek JASKUŁA (ur. 1993)
Balenciaga (z projektu Aurum), 2022

Jaskuła jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na wydziale malarstwa. W latach 2015-2017 był asystentem w pracowni prof. Józefa Walczaka. Od 2019 roku członek astronomiczno-artystycznej grupy Good Night Collective. W 2021 roku złożył pracę dyplomową na wydziale fotografii UAP napisaną pod kierunkiem dr hab. Ewy Wójtowicz. Praca dotyczyła analizy warunków i motywacji twórczych zarówno w kontekście edukacji artystycznej jak i rynku sztuki. Jej tytuł „Aurum. The one million art project” skierowany był na zbadanie m.in. roli pieniądza, kapitalizmu i złota rozumianych jako waluty, ale też fundamentów kultury. Twórca porusza problematykę dążenia do osiągnięcia celu – majętności metodą zaklinania rzeczywistości, tworzenia współczesnej mitologii czy bagatelizowania wpływu na zdrowie psychiczne czy środowisko – jednym słowem: za wszelką cenę. Artysta utworzył zbiórkę funduszy, gdzie kwotą docelową był właśnie milion złotych i zostanie bogatym artystą. Jaskuła obecnie kontynuuje tematykę pieniądza w swojej sztuce tworząc afirmatywne, jak i ironiczne dzieła, głównie malarskie.