BLACK UNIVERSE, z cyklu: TALISMAN OF ABUNDANCE, 2022 technika własna, płótno; 120,5 x 80 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie: ALICJA DOMAŃSKA / BLACK UNIVERSE / TALISMAN OF / ABUNDANCE / 2022.

50. Alicja DOMAŃSKA (ur. 1984)
BLACK UNIVERSE, z cyklu: TALISMAN OF ABUNDANCE, 2022

Malarka, Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ma za sobą liczne wystawy m.in. w Warszawie, Paryżu, Berlinie, Londynie, Sztokholmie. Laureatka nagrody "Sopocka Muza" w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

Jej obrazy to indywidualne talizmany energii, ekspresyjna a zarazem sensualna materia abstrakcji wywodząca się ze swobodnego witalnego malarskiego gestu, ukazująca często równoległy świat emocji i podświadomości.

„…można przyjąć zupełnie inne spojrzenie na czerń i tak zapewne postępuje Alicja Domańska, nieodmiennie ubierając się na czarno i najchętniej tak też malując. Wszak w Biblii jest mowa o: „ciemnościach, które były nad głębokością” i o tym, że: „Bóg nazwał ciemność nocą”. W alchemii zaś, o której nie wolno zapominać, ciemność jest przecież, tym co zwie się materia prima, bo od niej wszystko się zaczyna. Najpewniej tak samo jest i dla malarki, która w tej „pierwszej materii” postanowiła zamknąć swoją sztukę.” (Bogusław Deptuła)