olej, akryl, płyta; 55 x 80 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: 7/52 / CO PIĄTEK ŻYGADŁO 01. 05. 2020 / DYCHOTOMIA / Andrzej Żygadło. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, Polska

56. Andrzej ŻYGADŁO (ur. 1988)
Dychotomia, z cyklu: Co piątek Żygadło, 2020

Andrzej Żygadło zrealizował cykl obrazów Co piątek Żygadło od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku, a prace były publikowane na stronie projektu w social mediach, gdzie znaleźć można było opis „Przez 52 tygodnie, począwszy od 20.03.2020 roku na niniejszej stronie zamieszczał będę po jednej mojej pracy plastycznej komentującej dowolny temat w dowolny sposób”. Ostatecznie jednak, biorąc pod uwagę całość projektu, publikowane prace ilustrowały głównie szeroko pojęte zjawiska i wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce i na świecie, dziejące się w okresie jego trwania.

Prezentowany obraz jest metaforą wojny polsko-polskiej i zawiera następującą sekwencję wydarzeń: Dwóch robotników otrzymało zlecenie namalowania na murze muralu polskiej flagi. W trakcie pracy okazało się, że mają odmienne poglądy polityczne symbolizowane kolorem białym i czerwonym. Kolejno ów posiadający farbę czerwoną zaczął zamalowywać białą część ściany a posiadacz farby białej zaczął zamalowywać powierzchnię pokrytą czerwoną farbą. Doprowadziło to do fizycznego starcia. Walczący przedstawiciele antagonistycznych poglądów politycznych ukazani są jako zapaśnicy z głowami - symbolami zaczerpniętymi z kultury memów internetowych. Pierwszy po prawej ma głowę Nosacza Sundajskiego, nazywanego w kulturze memów „Januszem” i będącego symbolem stereotypowego Polaka w wieku średnim i podeszłym. Osoba po lewej ma głowę „Pana Wiesia” (postaci z popularnej kreskówki Blok Ekipa), będącego w kulturze memów symbolem cwaniactwa i umyślnego zaniżania wykonawstwa prac remontowo-budowlanych na niekorzyść zleceniodawcy. Obraz został intencjonalnie opublikowany w wigilię Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.