Sen o Warszawie, 2022 akryl, płótno; 130 x 100 cm; sygn., dat. i opisany na odworcie: „Sen o Warszawie” / ‘2022 / THE KRASNALS / Whielki Krasnal.

59. Grupa THE KRASNALS
Sen o Warszawie, 2022

Grupa anonimowych artystów związanych z nurtem sztuki krytycznej zapoczątkowanym w latach 90. XX w. W swoich działaniach twórczych komentuje rzeczywistość́, bieżące wydarzenia polityczne i społeczne oraz często mainstreamowe wydarzenia związane ze sztuką współczesną czy popkulturą. Ich prace nie są̨ pozbawione dwuznacznego humoru, niekiedy również̇ ironii. Niemniej jednak celem działań́ Grupy The Krasnals jest podkreślenie nurtujących ich wydarzeń́ i tematów, bez jednoznacznej deklaracji, po której ze stron zobrazowanego wydarzenia się̨ opowiadają̨. The Krasnals, poza działalnością̨ artystyczną, szeroko wypowiadają się̨ na prowadzonym przez nich blogu. W 2009 roku Grupa The Krasnals, w skład której wchodzą̨: Wielki Krasnal, Krasnal Hałabała 1 i 2, Krasnal Banksy oraz malarze współpracujący, została nominowana do Paszportów Polityki. Wówczas obraz ich autorstwa został wykorzystany w instalacji Piotra Uklańskiego prezentowanej w Tate Modern. W 2011 roku został wydany pierwszy numer gazety „Art Police Gazette”, którą miała swoją premierę̨ podczas Biennale Sztuki w Wenecji. W 2012 roku powstało ich monumentalne dzieło „Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców” Prace Grupy The Krasnals znajdują̨ się̨ w kolekcjach m.in.: MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Deklaracja Grupy The Krasnals: „Jako prowokatorzy kultury udowadniamy panującą̨ w niej hipokryzję, obłudę̨, mechanizmy władzy. Krytykujemy sprowadzanie sztuki do propagandy politycznej, tworzenie spektaklu sztuki i odarcie jej z autentyczności”.