Lady With Canaries, z cyklu: Fleeing The War, 2022 akryl, płótno; 150 x 110 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: KSwinarska / 2022 / „LADY WITH CANARIES” / FROM „FLEEING / THE WAR” SERIES.

63. Katarzyna SWINARSKA (ur. 1969)
Lady With Canaries, z cyklu: Fleeing The War, 2022

Katarzyna Swinarska uprawia malarstwo, sztukę video i performance. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2014 roku obroniła pracę doktorską, której promotorem był Henryk Cześnik, również związany z gdańskim środowiskiem artystycznym. Artystka zadebiutowała cyklem obrazów prezentowanych podczas wystawy pokonkursowej 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w 2009 roku. W 2017 roku zaprezentowała film My - Wspólny organizm mówiący o miłości i rywalizacji wśród par artystycznych oraz zrealizowała projekt malarski Biophilia na Międzynarodowy Festiwal inSPIRACJE 12. Breathtaking w Szczecinie. W roku 2018 pokazała projekt performatywny Czarna sukienka. W 2019 roku w Gdańskiej Galerii Miejskiej można było obejrzeć jej nowy projekt Niewinne Kolonie. Wydaje się, że Katarzyna Swinarska w swojej twórczości porusza temat płci w kulturze w kontekście uwarunkowań społecznych i historycznych oraz relacji czy też zależności między nimi.

Przez wieki wizerunek twarzy mężczyzny reprezentował władzę wpływając na religijne wyobrażenia porządku kosmicznego oraz na ziemskie systemy ustrojowe. Portretowi mężczyzny przeciwstawiam w swojej twórczość figurę kobiety przedstawianą w tradycji europejskiej głównie jako obiekt seksualny. Ta podstawowa różnica w przedstawianiu kobiet i mężczyzn ma według mnie wpływ na kształtowanie podmiotowości, stosunek do własnego ciała oraz zachowań społecznych. – Katarzyna Swinarska