FILIP
WOLAK ur. 1972 r.

„(…) Sam akt latania jest dla mnie poezją. Robienie zdjęć jest właśnie próbą uchwycenia liryczności tego momentu. Latając wpadam w rodzaj medytacji i to się potem manifestuje przez samą fotografię. To taki moment, kiedy jesteś sam ze sobą, z naturą, z maszyną...".

Urodził się w Toruniu. Jest fotografem, pilotem i instruktorem lotniczym. Od 2000 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął swoją przygodę z awiacją, zdobywając zawodową licencję pilota. Dziś pracuje jako fotograf, a jego prace są publikowane w największych światowych tytułach. Za serię reportaży z klubów nocnych Nowego Jorku został wyróżniony tytułem Coolest Nightlife Photographer (Najfajniejszy Fotograf Sceny Klubowej) przez magazyn „Time Out New York” oraz Most Influential (Najbardziej Wpływowy) przez „Lens Magazine”. Współpracuje także z największymi nowojorskimi muzeami, takimi jak The Met, Guggenheim Museum, Whitney Museum of American Art.

Artysta jednak w swoim opisie nie przedstawia siebie tylko przez pryzmat fotografa, pilota komercyjnego czy instruktora lotniczego. Określa się również mianem marzyciela, romantyka oraz perfekcjonisty.

Słowa te uwidaczniają się w tworzonych przez artystę fotografiach, które charakteryzują się niecodziennym stylem oraz techniką. Filip Wolak za sprawą wykonywanych z pokładu samolotu fotografii ukazuje świat z innej, trudno dostępnej w życiu codziennym perspektywy. Natura oraz jej symbioza z materią wytworzoną ludzką ręką zatrzymuje się w jego kadrach w sposób magiczny, tworząc oryginalne na skalę światową obrazy.

Jego twórczość pozwala spojrzeć na świat inaczej. Powoduje trudność w poznaniu czy mamy do czynienia jeszcze z fotografią czy już z rysunkiem lub malarstwem.

Fotografia lotnicza Filipa Wolaka otrzymała kilka prestiżowych nagród:

* Zwycięzca Sony World Photography Awards 2016 (otwarty, architektura)
* 2017 Px3 Prix de la Photographie Paris Silver Award (Professional, Nature+Earth)
* 2017 Chromatic Photo Awards 1 miejsce (Professional, Cityscapes)
* 2018 Tokyo International Foto Awards 2. miejsce (przyroda), złoto (przyroda + lotnictwo)
* Pierwsze miejsce w dorocznym finale WPE w 2020 r. (samolot / dron)
* * 2021 Fundacja Lucie, The Guardian Project – Finalista (seria zdjęć)
i brała udział w licznych wystawach i pokazach indywidualnych.

Wybrane prace