HANNA
MODRZEWSKA-NOWOSIELSKA1917-2008

Hanna Modrzewska-Nowosielska (ur. W 1917 r. w Kijowie, zm. w 2008 r. w Podkowie Leśnej), polska artystka-plastyk, scenograf teatralny. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, po złożeniu dyplomu w 1950 została asystentką wybitnego scenografa Otto Axera, pracowała w Operze Warszawskiej a następnie w Teatrze Współczesnym.

„W dorobku Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej mamy prace, na przykład cykle ceramicznych figurek: Kostiumologia, Balet, Fauny i nimfy. Figurki te ukazują całe bogactwo form i zastosowanych środków stylistycznych. Urzekają wdziękiem sylwetek i złożonych układach choreograficznych prezentują je w ruchu. Artystka realizowała rzeźbę ceramiczną w pracach kształtowanych ręcznie – powstały ciekawe kameralne formy inspirowane kształtami natury” – pisze Joanna Szymula-Grygiel w albumie „Atelier Nowosielskich - ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich.

Od 1956 r. zaczęła tworzyć ceramikę, najpierw ceramiczne przedmioty użytkowe, takie jak serwisy, patery. Współpracowała z mężem Leszkiem Nowosielskim przy pracy nad jego kompozycjami ceramicznymi. W latach 90. XX w. stworzyła cykl poświęcony Holokaustowi. Była laureatką nagród na wystawach w Polsce i za granicą. Prace Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej znajdują się w wielu kolekcjach krajowych i zagranicznych.


Wybrane prace