LESZEK NOWOSIELSKI1918 - 1999

Leszek Nowosielski (ur. 15 listopada 1918 r. w Warszawie, zm. 1999 r. tamże), wybitny polski klasyk sztuki współczesnej, plastyk, ceramik.

„Nowosielski należy do rzadkiego typu twórców, których prace odznaczają się nie tylko bogactwem pomysłów i różnorodnością, lecz także mają dar zjednywania sobie oglądających tę sztukę” pisał J. Ramm w albumie „Nowosielscy”.

Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej. W czasie wojny uczęszczał na prywatne lekcje malarstwa u kolorysty, malarza Jana Rubczaka. Po II wojnie światowej przez kilka lat prowadził własną wytwórnię chemiczną w Gliwicach. W 1949 r. debiutował indywidualną wystawą w BWA w Gliwicach, a następnie przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od połowy lat 50. Nowosielski poświęcił się pracy nad ceramiką. Światowy rozgłos osiągnął tworząc genialne kompozycje reliefowe tworzone z płaskorzeźbionych kafli ceramicznych.

Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na wystawach w Polsce i za granicą. Obrazy oraz ceramiki znajdują się w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu a także kolekcjach prywatnych w zasadzie na wszystkich kontynentach.

O obrazach Leszka Nowosielskiego pisała Bożena Kowalska, polska historyk, krytyk i teoretyk sztuki: „Grubo nakładana farba tworzy wypukłe strugi. W głębokich koleinach pomiędzy nimi czai się kolor i mrok. Na wypukłościach lśni światło”.

Wybrane prace