fotografia czarno-biała, papier; 18 x 17,5 cm; na odwrocie opis: NATALIA LL / „Consumer art” / 1972 / „Sztuka Konsumpcyjna” / Photos on the paper / size: 100 x 100 cm [ołówkiem]; nakład nieokreślony; vintage print

42. NATALIA LL (Natalia Lach-Lachowicz) (ur. 1937 r.)
Sztuka konsumpcyjna, 1972

Do fotografii dołączony certyfikat Fundacji WZ z informacją, że oferowane zdjęcie pochodzi z tego samego czasu co większa kompozycja w rozmiarze 100 x 100 cm. 

„Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL do dziś zyskuje nowe znaczenia. W latach 1972–1975, kiedy to artystka prowadziła projekt dokumentalny polegający na fotografowaniu przejawów życia codziennego, np. jedzenie – konsumowanie, równocześnie działała wraz z m.in. Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem w grupie Permafo głoszącej postulat „Sztuki permanentnej” – rejestrowania bieżących wydarzeń. Szybko okazało się, że zwykły proces jedze- nia zatrzymany i powielony w kadrach może zostać zinterpretowany jako akt na poły erotyczny, częściowo obrzydliwy – jeśli np. fotografowanej modelce wypluwany płyn ścieka po brodzie. Może też poruszyć kwestię kultury konsumpcyjnej w PRL-u – jako niedostatku towarów, z kolei w latach 90. potrzeby nabywania i otaczania się rzeczami. W kolejnych dekadach oraz podczas prze- mian społecznych „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL zaczęła być rozpatrywana również w kontekście feminizmu.

estymacja: 15 000 – 20 000 zł

cena wywoławcza: 10 000 zł

SPRZEDANE ZA: 12 000 zł

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w aukcji

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24h

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda