Informacje

Podczas wystawy zaprezentujemy ponad trzydzieści prac, w tym unikatowy autoportret pochodzący z lat 40. XX w., a także obrazy, obiekty przestrzenne, rzeźby oraz sztandary pochodzące z całego okresu twórczości artysty.

„Szukam drogi do źródeł, do początków, szukam prawdy życia szukam odrodzenia począwszy: od kamienia polnego który mówi mi o zmaganiach – powstającego świata! do budowy ptasiego gniazda – symbolu życia miłości i tworzenia. Poprzez pion drzewa i poziom horyzontu jako drogowskazów prawdy, nadziei i odrodzenia. Szukam siebie, szukam ładu człowieczego, szukam złożoności natury, w której człowiek jest tylko cząstką, szukam pra-świata. Poprzez własne, rozległe „ja” szukam porządku i ładu – tajemnicy życia, zrozumienia materii, aby w uczuciach i symbolach – elementarnym językiem najprostszej mowy znaków odsłonić rzeczywistość!”

Henryk MusiałowiczBIOGRAFIA

Artysta, malarz i rysownik, twórca form przestrzennych. Urodził się w Gnieźnie w 1914 r. Studiował na Wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Felicjana Kowalskiego i prof. Leonarda Pękalskiego. Dyplom uzyskał w 1948 r. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1945 r. oraz Europejskiego Stowarzyszenia Kultury (SEC). Twórczość Henryka Musiałowicza realizuje się w długich, malowanych latami cyklach. Najważniejsze z nich to cykle: „Wojna przeciwko człowiekowi”, „Dno morskie”, „Krajobraz animalistyczny”, „Portret wyobraźni”, „Harnasie”, „Reminiscencje”, „Oczekiwanie”, „Rodzina”, „Sacrum”. W latach 90. artysta zaczął tworzyć formy trójwymiarowe. Henryk Musiałowicz eksponował swoje prace na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz brał udział w około 250 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace Artysty znajdują się w muzeach, a także w licznych znaczących kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotej Glorii Artis oraz Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski. Jego malarstwo wysoko cenione przez krytykę, należy do poszukiwanych przez światowych kolekcjoner.w. Henryk Musiałowicz zmarł w Warszawie 24 lutego 2015 r.

Sens Wiecznego Poszukiwania" Henryka Musiałowicza w Wallspace Gallery

ul Foksal 15/1B, 00-366 Warszawa

Galeria czynna:
poniedziałek - piątek: 11:00 - 19:00